PERUTTU EU:n uudet tullauskäytännöt

TILAISUUS ON PERUTTU!

Tervetuloa koulutustilaisuuteen EU:n uusista tullauskäytännöistä

Aika 20.5.2010 kello 13.00–16.00

Paikka Teknisen Kaupan ja Palveluiden yhdistys, Särkiniementie 3, 00210 Helsinki

Kenelle myynnin, ostojen, viennin ja tuonnin asiantuntijat, johtotehtävissä toimivat

Miksi Tiedätkö, mitä tarkoittaa AEO eli valtuutettu taloudellinen toimija? Entä mitä turvatietouudistus tarkoittaa yrityksille? Koulutuksemme vastaa näihin kysymyksiin sekä antaa ajantasaiset tiedot sähköisestä tulliasioinnista sekä tuonnin, viennin ja passituksen lähinäkymistä. Luennoitsijat ovat tullin asiantuntijoita, ja koulutuksen aikana on mahdollisuus esittää heille kysymyksiä sekä keskustella kollegoiden kanssa.

Ohjelma:

13.00 Tullin asiakasstrategia ja teemojen esittely. Veronkantojohtaja Tom Ferm, Tullihallitus, Ulkomaankauppa- ja verotusosasto

13.30 Turvatietouudistus. Verotuspäällikkö Minna Reijonen, Eteläinen tullipiiri, Tullaus- ja verotusyksikkö

14.00 Tauko

14.30 Sähköinen tulliasiointi. Tulliylitarkastaja Juha H. Lempiäinen, Tullihallitus, Ulkomaankauppa- ja verotusosasto 15.00 Mikä on AEO eli valtuutettu taloudellinen toimija? Veronkantojohtaja Tom Ferm.
15.30 Tuonnin, viennin ja passituksen lähinäkymät. Verotuspäällikkö Minna Reijonen, Eteläinen tullipiiri, Tullaus- ja verotusyksikkö

15.50 Loppukeskustelu

16.00 Lopetus

Tule mukaan oppimaan, keskustelemaan ja jakamaan omia kokemuksiasi! Mikäli katsot tilaisuuden sopivan organisaatiossanne myös jollekulle toiselle, välitäthän tämän kutsun hänelle.

Hinta

Koulutus maksaa jäsenillemme vain 225 euroa, muille 310 euroa osallistujalta. Mikäli organisaatiosta osallistuu useita henkilöitä, myönnämme alennuksen – pyydä tarjous!

Ilmoittautuminen

Pyydämme ystävällisesti ilmoittautumaan Susanna Lundahlille viimeistään 14.5. joko puhelimitse (09) 6824 1313 tai sähköpostitse susanna.lundahl(at)tekninen.fi.

Kutsu ja ohjelma on tulostettavana pdf:nä tässä.