Ei riitä, että ratkaisuliiketoimintaan koulutetaan vain henkilökunta. Pomot tarvitsevat saman opin, Wihurilla ajatellaan.

Wihuri Oy Teknisen kaupan tulevien vuosien painopiste koulutuksessa on ratkaisumyynnin kehittäminen. Teknisen Kaupan ja Palveluiden yhdistyksen Asiakasta haastava ratkaisumyynti -koulutusohjelma on yksi työkalu yrityksen kehittämisessä.

– Kun koko henkilöstö johtoa myöten saa saman opin, on uutta asiaa helpompi viedä eteenpäin. Kaikki puhuvat samaa kieltä, ja toimintaa pystytään ohjamaan yhteiseen suuntaan, Kata Aarmio-Wihuri sanoo.

ksen osaamisen kehittämisessä.

Wihuri Oy Teknisestä kaupasta osallistui viime keväänä ensimmäisen kerran järjestettyyn ratkaisumyyntikoulutukseen muutamia henkilöitä huollon ja myynnin puolelta.

– Halusimme katsoa, miten ohjelma soveltuu meille ja miten voimme hyödyntää sitä jatkossa, kehitys- ja henkilöstöjohtaja Kata Aarnio-Wihuri Wihuri Oy Teknisestä kaupasta kertoo.

Aarnio-Wihuri on Teknisen Kaupan ja Palveluiden yhdistyksen Osaamisen kehittämisen työryhmän jäsen; uutta koulutusohjelmaa on ideoitu ryhmässä.

– Ryhmässä on todettu ratkaisumyynnin kehittämisen olevan ajankohtaista varsin monelle alalla toimivalle yritykselle, asiaa on siellä pohdittu paljon ja yhteisistä keskusteluista on koulutukselle syntynyt hyvät pohjat.

Myös pomot koulun penkille

Kata Aarnio-Wihurin mielestä osallistuminen pilottiohjelmaan on kannattanut, vaikka selkeää konkreettista hyötyä saadaankin vielä odottaa. Ohjelmaa kehitetään saadun palautteen pohjalta, ja seuraavaa ohjelmaa kohtaan odotukset ovatkin jo suuremmat.

Suunnitelmissa on järjestää ratkaisumyynnin koulutus myös yrityksen johdolle, mitä Aarnio-Wihuri pitää hyvänä.

– Kun koko henkilöstö johtoa myöten saa saman opin, on uutta asiaa helpompi viedä eteenpäin. Kaikki puhuvat samaa kieltä, ja toimintaa pystytään ohjamaan yhteiseen suuntaan.

– Jo nyt ohjelmaan osallistujat saivat hyviä työkaluja omaan työhönsä, mikä antaa hyvät eväät kokonaisuuden edelleen kehittämiselle.

Koulutusten osumatarkkuus hyvä

Wihuri Oy Teknisestä kaupasta on aktiivisesti osallistuttu myös Teknisen Kaupan ja Palveluiden yhdstyksen järjestämiin muihin koulutustilaisuuksiin.

– Olemme hyödyntäneet aamukahvitilaisuuksia ja kohdennettuja päivän koulutuksia. Lyhyet täsmäkoulutukset antavat ajankohtaista ja tärkeää tietoa lakien ja direktiivien muutoksista. Kun koulutukset on suunnattu erityisesti teknisen kaupan väelle, niiden osumatarkkuus on hyvä, Kata Aarnio-Wihuri toteaa.

Teknisen Kaupan ja Palveluiden yhdistyksen jäsenyydestä on muutenkin yritykselle ollut hyötyä.

– Alan uusin tieto välittyy hyvin, ja tietoa jaetaan aktiivisesti.

 19 vuotta sukuyrityksessä

Kata Aarnio-Wihuri on työskennellyt sukuyrityksessä 19 vuotta useissa eri tehtävissä. Teknisen kaupan puolelle hän siirtyi vuonna 2005, ensin projektipäälliköksi, ja vuonna 2009 hänet nimitettiin kehitys- ja henkilöstöjohtajaksi.

Työpäivät ovat pitkiä ja täyttyvät erilaisista palavereista kehitysprojekteista ja henkilöstöasioiden hoitamisesta. Kata Aarnio-Wihurin ydintiimissä työskentelee hänen lisäkseen neljä muuta ihmistä.

Tiina Toivakka kuva Jarmo Teinilä

Juttu on julkaistu alun perin Teknisen Kaupan ja Palveluiden yhdistyksen sidosryhmälehti Muutosmoottori 4/2011:ssä

WIHURI OY

Wihuri Oy on teollisuutta ja kauppaa harjoittava kansainvälinen suomalainen monialayritys. Wihurin neljä toimialaa ovat Pakkausteollisuus, Wihuri Oy Aarnio, Tekninen Kauppa ja Erityistoimialat. Konsernin liikevaihto vuonna 2010 oli noin 1,5 miljardia euroa ja henkilöstön määrä noin 4 800. Wihurin Tekninen Kauppa on jo useiden vuosikymmenien ajan tunnettu alansa asiantuntijana ja luotettavana

yhteistyökumppanina. Wihuri Oy Teknisellä kaupalla on laaja tuotevalikoima sisältäen Cat-koneet, teollisuus- ja

merimoottorit, aggregaatit, ajoneuvolämmittimet, ilmastoinnit, korjaamolaitteet, ammattityökalut, venetarvikkeet, trukit,ympäristönhoitokoneet, työstökoneet sekä kattavat jälkimarkkinointipalvelut.