Klusteriin kuuluvat Teknologiateollisuuden toimialaryhmistä Alihankkijat, Metallintyöstökonevalmistajat, Työvälinevalmistajat, Ohutlevytuotteet, Lämpökäsittely ja takomot ja Pintakäsittely sekä Valutuoteteollisuusyhdistys. Nyt hanke kattaa yli 300 yritystä.

Tuotanto Suomessa voi olla kilpailukykyistä myös tulevaisuudessa. Asiakkaille pitää olla tarjolla sellaisia arvokokonaisuuksia, joissa koneiden, laitteiden tai komponenttien valmistuskustannukset eivät enää ole kokonaisuuden kannalta keskeinen kilpailutekijä. Eri osaamisalueita yhdistävillä verkostoilla on tuotettava luotettavasti palveluita ja teknologiaa, jotka parantavat asiakkaan kilpailukykyä kestävän kehityksen periaatteiden mukaisesti.

Teknologiateollisuus ry ja joukko sen toimialaryhmiä ovat hahmotelleet uudentyypistä yhteistyöalustaa alan yrityksille. Tuotanto- ja palveluverkostot -klusteri saa varsinaisen lähtölaukauksensa 5.10.2010 Tampereella järjestettävässä tapahtumassa.

Klusteriin kuuluvat Teknologiateollisuuden toimialaryhmistä Alihankkijat, Metallintyöstökonevalmistajat, Työvälinevalmistajat, Ohutlevytuotteet, Lämpökäsittely ja takomot ja Pintakäsittely sekä Valutuoteteollisuusyhdistys. On todennäköistä ja toivottavaa, että mukaan liittyy muitakin toimialoja ja yrityksiä. Nyt hanke kattaa yli 300 yritystä.

 - On selvää, että näin laajan ja monipuolisen kentän kokonaisosaaminen ja suorituskyky tarjoavat loistavia mahdollisuuksia tuottavien verkkojen syntymiselle, kunhan niille yhteistyöllä rakennetaan toimiva kasvualusta, hankkeen johtoryhmän puheenjohtaja, Finn-Power Oy:n toimitusjohtaja Tomas Hedenborg sanoo.

 Toiminnan yritysvetoisuutta korostaa varapuheenjohtaja, TH-Tools Oy:n toimitusjohtaja Jari Saaranen.
- Yritysten omasta aktiivisuudesta riippuu viime kädessä, kuinka paljon tällaisesta yhteistyöstä saa hyötyä. Uudet liiketoimintasuhteet syntyvät mukana olevien ihmisten vuorovaikutukseen perustuvasta luottamuksesta, Saaranen täydentää.

Taustan klusterihankkeelle muodostaa huoli kotimaisen valmistavan teollisuuden toimintaedellytysten säilymisestä.

- Konepajateollisuuden menestyminen edellyttää, että kilpailukyky saatetaan maailmanluokkaan. Tarvitaan merkittävää tuottavuusloikkaa, joka voidaan saavuttaa kehittämällä innovatiivisesti suomalaisia tuotannontekijöitä, prosesseja, tuotteita ja palveluja, Hedenborg sanoo.

Klusterista on tarkoitus muodostaa vahva toimija kansallisiin ja kansainvälisiin hankkeisiin sekä yritysten yhteinen edustaja muun yhteiskunnan kanssa käytävään keskusteluun. Verkostoitumista ja kansainvälistymistä edistämällä se mahdollistaa jäsenilleen myös uusien asiakkaiden löytämisen maan rajojen ulkopuolelta.

Teknologiateollisuuden säilyminen on tärkeää Teknisen Kaupan ja Palveluiden yhdistyksen jäsenyrityksille. Niistä monelle teknologiateollisuuden yritykset ovat merkittävintä asiakaskuntaa.